Na domácí půdě na trávníku univerzitního atletického stadionu v Kasárnách Jana Babáka se tým Univerzity obrany stal prvním přeborníkem Armády ČR v přetahu lanem. Osmice studentů vojenské vysoké školy ve finálovém klání přetáhla své soupeře ze Staré Boleslavi a mohla vítězně nad hlavu zvednout svou část 34 metrů dlouhého lana o obvodu 11 centimetrů. V souboji o třetí místo porazilo družstvo praporu z Bučovic tým Hradní stráže.
Přetahování lanem bylo do roku 1920 na programu olympijských her. K jeho provozování je kromě speciálního lana s výše popsanými parametry potřeba minimální další vybavení. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, jsou boty, šité na míru, vyžadované však pouze při vrcholových soutěžích. Členové pěti týmů, které se brněnské premiéry nového armádního sportu zúčastnily, si vystačili s kanadami. Ty zajížděly do bláta, které po krátké chvíli soutěžení nahradilo trávník, notně nasáklý vodou v důsledku deštivého počasí posledních dnů.
„Je to archetypální mužný sport, jehož provozování je pro vojáky přínosné hned ve dvou směrech. Tím prvním je týmová spolupráce, bez níž nelze zvítězit, a dále je to pak vhodný tréninkový prostředek pro pěstování potřebné síly,“ říká major Tomáš Novohradský z univerzitního Centra tělesné výchovy a sportu, který má na uspořádání soutěže a zavedení nového aktivity do armádního kalendáře největší zásluhu. „Jsme rádi, že armáda vzala přetah lanem pod svá křídla,“ ocenil předseda České unie v přetahování lanem Ladislav Kopec vstřícný přístup armádního velení.
„Je to úplně neskutečné, je krásně vidět, jak s každým tahem přicházejí soutěžící na know-how jak lano držet, jak si stoupnout, jak se seřadit. Kvalita jde během jediného dne velice nahoru,“ hodnotil výkony členů zúčastněných týmů reprezentační trenér Lukáš Dvořák. Techniku i taktiku přetahování si nejlépe a nejrychleji osvojili studenti Univerzity obrany, kteří svého finálového soupeře porazili hned ve dvou tazích.
Autor: Viktor Sliva