Na půdě Univerzity obrany bylo ve čtvrtek dopoledne vyřazeno 49 absolventů letošního v pořadí již druhého Kurzu vyšších důstojníků. Kurz byl zaměřen na bezpečnostní a obrannou politiku, obranné plánování, leadership a vojenské umění. Garantem kariérových kurzů, které jsou realizovány v rámci programů celoživotního vzdělávání důstojníků Armády České republiky, je Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.
Armáda České republiky začíná realizovat dlouhá léta odkládané přezbrojovací programy a v této souvislosti oslovil absolventy kurzu ředitel SRS MO generál Petr Milčický: „Budete to vy, kdo v budoucnu bude rozhodovat o maximálně efektivním využívání nových technologií a zbraňových systémů.“ Spolu s generálem Milčickým a rektorkou-velitelkou UO brigádní generálkou Zuzanou Kročovou se slavnostního ceremoniálu zúčastnil i ředitel OŘLZ SST MO Jaroslav Daněk a velitel Vzdušných sil AČR generál Petr Čepelka.
Mezi absolventy kurzu byla také kapitánka Martina Souralová, vedoucí starší důstojník oddělení řízení kariér GŠ a PPÚZ odboru řízení kariér a vzdělávání Agentury personalistiky AČR, absolventka Univerzity Palackého v Olomouci, která do služebního poměru nastoupila v roce 2006. Na svém prvním působišti využila středoškolské vzdělání všeobecné sestry ve funkci zdravotnického instruktora obvaziště 142. praporu oprav 14. brigády logistické podpory Velitelství společných sil, Klatovy. V další fázi své kariéry se zaměřila na problematiku CIMIC/PSYOPS. Bohaté a vysoce ceněné zkušenosti rovněž získala během zahraničních misí v Kosovu a v Afghánistánu, kde své poslání v rámci CIMIC uplatňovala při vyjíždění s patrolami za hranice základny do přilehlých vesnic. Tam za velmi špatných bezpečnostních podmínek vedla jednání a uskutečňovala projekty.
I z tohoto pohledu považuje kapitánka Souralová podobně jako řada jejích kolegů za nejpřínosnější ze čtyř předmětů Kurzu vyšších důstojníků problematiku organizačního leadershipu, který je zaměřen na rozvoj znalostí a dovedností v oblasti leadershipu, stylu vedení, budování a hodnocení týmů a v neposlední řadě i na zlepšování komunikačních technik používaných při vyjednávání a jednání.
„Informace získané z jednotlivých předmětů zvýší celkové teoretické i praktické znalosti a vědomosti studentů KVD, kteří je dále využijí v kariéře profesionálního vojáka v hodnostním sboru vyšších důstojníků,“ hodnotí význam kurzu kapitánka Souralová. Ona sama by tak měla zanedlouho učinit na plánovaném novém působišti – jako náčelník oddělení řízení kariér GŠ a PPÚZ odboru řízení kariér a vzdělávání Agentury personalistiky AČR.
Autor: Viktor Sliva, foto: Aleš Mylan