„Není důležité mít biografická data, ale vyprávět příběh odhodlání a nezlomení,“ shrnula podstatu výstavy nesoucí příznačně název NEZLOMENI její autorka Hana Procházková z Památníku Terezín. Právě za zdmi policejní věznice v terezínské Malé pevnosti byly uvězněni příslušnících generality a důstojnících předmnichovské československé armády, kteří byli zapojeni v největší domácí odbojové organizaci Obrana národa a o nichž výstava pojednává. Vernisáž výstavy se konala ve středu 16. dubna v prostorách budovy Univerzity obrany Kounicova 44.
„Důležité pro mě bylo propojit někdejší odbojáře s jejich potomky po třech, čtyřech generacích. Bylo pro mne velice pracné vypátrat tyto potomky, pokusit se napojit je zpátky po těch více než osmdesáti letech, ale díky tomu jsme se mohli dozvědět spoustu zajímavých příběhů,“ popisuje Hana Procházková okolnosti vzniku výstavy. Ta dává nahlédnout i do soukromí důstojníků předmnichovské armády, jako tomu je i v případě deníků Josefa Bílého, generála a vrchního velitele Obrany národa. „On nezapisoval válečnou situaci, ale protože se oženil s výrazně mladší dámou, zažil fantastický podzim svého života a deníky jsou důkazem neuvěřitelné lásky k jeho ženě Haně,“ popisuje autorka výstavy historické dokumenty, které byly vůbec poprvé prezentovány na veřejnosti během premiéry výstavy v Památníku Terezín.








Prorektor UO pro vnější vztahy a internacionalizaci plukovník gšt. Petr Hlavizna při zahájení výstavy nasměroval odkaz minulosti k nynější mladé generaci, zde zastoupené studenty vojenské školy. „Stojí před vámi obrovská výzva,“ uvedl prorektor Hlavizna k roli nastupující generace v souvislosti se současným světovým děním.
„Jsem ráda, že první “štace“ výstavy je na půdě Univerzity obrany, protože jsem zde před lety působila a v souvislosti s budovami, kde univerzita sídlí, vnímám zajímavý historický kontext,“ vyznala se Hana Procházková ze vztahu ke svému někdejšímu působišti. Výstava, kterou spoluzahájila a která se koná pod záštitou rektora-velitele Univerzity obrany plukovníka gšt. Jana Farlíka, potrvá do 30. června.
Autor: Viktor Sliva