Dvacetikilometrový přesun s dvaceti kily na zádech během dvou dnů (a noci mezi nimi) absolvovali studenti prvního ročníku v prostorách březinského výcvikového prostoru. Plnění řady úkolů jako součást bojové hry, noční přepady a přesuny terénem na základě stanoveného azimutu. Tak vrcholí letní část přípravy v poli, kde si studenti procvičovali získané znalosti a dovednosti.
„Cílem výuky studentů prvního ročníku byl výcvik v sekcích, probíhala taktická, topografická, střelecká či zdravotnická příprava,“ shrnuje náplň této části praktického působení v poli major Lubomír Gola. Osvojení dovedností prokazují studenti právě během dvoudenní bojové hry, kdy jsou na jednotlivých stanovištích hodnoceni. My jsme jedno z družstev zastihli během přesunu, kdy bylo napadeno slabým nepřítelem, jenž byl posléze zneškodněn. „Zvládli to, jsou šikovní,“ poznamenává major Gola.
Okruh získaných dovedností se od základní přípravy na začátku studia postupně rozšiřuje a s nimi i počet kolegů, kterým studenti velí. Tento proces se překlápí ve třetím ročníku, kdy se četaři stávají instruktory a své vlastní znalosti předávají mladším spolužákům. Jedním z těchto instruktorů je i četař Martin Kovalčík, který doprovází jednotku druháků při nácviku jednotlivých taktický situací. „Plnění úkolu si teď řídí velitel družstva a já mám činnost jednotky kontrolovat. Náplní mé činnosti není ale jen jezdit do lesa a učit tam taktiku, ale hlavně starat se o lidi. To obnáší papírovou a organizační práci, vyplňování metoďáků, ale taky zajišťování převozů v tatrovkách, jídla a dalších nezbytností,“ říká četař Kovalčík. Tyto první kroky při řízení lidí jej mají připravit na jeho budoucí působení u útvaru.
Autor: Viktor Sliva, foto: autor