Ve dnech 25. až 26. června se tým studentů Univerzity obrany s názvem UNOB Makers zúčastnil mezinárodní soutěže bezpilotních leteckých prostředků v USA, kde obsadil 26. místo mezi celkem 52 týmy z 11 zemí celého světa. Soutěž SUAS má bohatou historii a patří mezi největší soutěže dronů postavených studenty z vysokých i středních škol. Koná se každoročně od roku 2002, mezitím se podoba soutěže výrazně měnila a zvyšovala se i její obtížnost.
Letos soutěž sestávala za dvou částí. V té první musely týmy prokázat schopnosti svého stroje prostřednictvím zaslaného videa. Touto úvodní částí hodnocení neprošlo celkem 33 týmů, které ztratily možnost zúčastnit se soutěže v USA, týmu UNOB Makers se podařilo kvalifikovat.
Vlastní soutěž pak v uvedených dnech proběhla na regionálním letišti v okrese St. Mary’s ve státě Maryland. V průběhu mise měli studenti za úkol předvést plně autonomní let stroje na vzdálenost 8 kilometrů včetně vzletu a přistání, přičemž se dron vyhýbal překážkám (například stromům nebo bezpilotním prostředkům ostatních týmů). Velký důraz byl přitom kladen také na prokázání bezpečnosti a stability bezpilotního prostředku. Mise vrcholila detekcí, lokalizací a určením GPS souřadnice cílů, tedy barevných obrazců z papíru o velikosti A4, obsahujících barevná písmena, na něž byl následně proveden shoz z minimální výšky 22 metrů s přesností do 6 metrů. Studentům Univerzity obrany se podařilo podle rozhodčích podat 4. nejlepší výkon, v konkurenci mnoha podobně úspěšných týmů však po započtení hodnocení z první části vyšlo pro univerzitní tým výše zmíněné výsledné 26. místo.
„Je obdivuhodné, jak se týmy z různých koutů světa shodnou na základních komponentách, ze kterých si každý postaví svůj stroj. Je skvělé, že můžeme používat stejné špičkové moderní technologie jako používá například americký Cornell, který obdržel cenu za největší inovaci. Jedním z hlavních poznatků ze soutěže je fakt, že některé týmy mají okolo 40 členů a ačkoli náš stroj je konkurenceschopný, určitě by se nám hodilo do týmu více avioniků, drakařů, programátorů i projektových manažerů z FVL. Dveře do našeho týmu jsou otevřené komukoli, kdo má chuť se naučit vyvíjet drony a je ochoten tomu věnovat své úsilí a nemalé množství času,“ zhodnotil úspěšnou reprezentaci Univerzity obrany v USA vedoucí týmu UNOB Makers četař Michal Bureš.
Autor: Viktor Sliva z podkladů Michala Bureše, foto: Michal Bureš