V pátek 23. května proběhl v kasárnách Šumavská slavnostní nástup Univerzity obrany u příležitosti 80. výročí ukončení druhé světové války v Evropě a Dne vítězství. V úvodním vystoupení rektor velitel UO brigádní generál Jan Farlík poukázal na analogie mezi osm desetiletí starými událostmi druhé světové války a současnou obranou Ukrajiny před ruskou agresí, kdy znovu probíhá boj o přežití hodnot, které ctíme. „Proti tyranům a diktátorům lze zvítězit pouze silou a houževnatým odporem, nikoliv ústupky,“ uvedl rektor-velitel.
Zástupce vedoucího Katedry vojenství a historik profesor František Hanzlík poté shrnul důsledky druhé světové války a také přinesl odpověď na otázku, jaké byly postoje Čechů a Slováků k válce, zda byli připraveni a ochotni bojovat proti nacistickému Německu a za obnovení ztracené státnosti. „Všude tam, kde působili českoslovenští vojáci, prokazovali svoji vůli bojovat proti nacismu za osvobození své vlasti a byli připraveni položit své životy, stejně jako účastníci domácího odboje,“ uvedl profesor Hanzlík, který měl po roce 1989 možnost setkat se osobně s desítkami pamětníků z období války i perzekucí po roce 48.











V rámci ceremoniálu proběhlo i představení a ocenění nejlepších učitelů a učitelek vojenské vysoké školy za rok 2024. Poté rektor-velitel předal Medaile Univerzity obrany a Čestné plakety rektora vybraným příslušníkům stálého stavu a studentům UO. Ocenění převzali také podplukovník v.v. Milan Podhorec a docent Jaroslav Michálek jako zástupci emeritních osobností, které se v minulosti významným způsobem zasloužily o dobré jméno Univerzity obrany a rozvoj vojenského vysokého školství.
Autor: Viktor Sliva