V České republice dlouhodobě chybí několik desítek tisíc dárců krve, kteří mohou pomoci nebo zachránit život lidem s vážnými zdravotními problémy. „Doufám a těším se, že vás všechny potkám na transfúzní stanici krve“, vyzývá všechny budoucí dárce major Jan Nohel z Katedry Vševojskové taktiky Fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany, který krev a její části bezpříspěvkově daroval už více než 250krát a od zástupců Českého červeného kříže obdržel plaketu Dar krve – dar života.
V uplynulém roce se některé nemocnice opakovaně potýkaly s nedostatkem krve, způsobeným vyšší spotřebou krevních přípravků při úrazech, zahraničním cestováním dárců a nebezpečím klíšťat v době letních prázdnin. Transfúze krve však mnohdy rozhoduje o přežití pacienta v případě, že utrpěl větší ztrátu krve při úrazech, dopravních nehodách nebo chirurgických zákrocích, při léčbě umělou ledvinou a zhoubných onemocněních krve. Léky z krve jsou nepostradatelné také pro nemocné s poruchami srážlivosti, při léčbě poruch obranyschopnosti, popálenin a v řadě dalších. Podle Českého červeného kříže dostane v průměru každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve!
Možnost bezpříspěvkově darovat krev má každý prakticky ve všech okresních městech. Po odběru se provádí podrobné vyšetření krve. S ohledem na minimalizaci rizika přenosu závažných chorob darovanou krví, je zajištěna diagnostika omezující přenos AIDS a žloutenek typu B a C. Dále se provádí zjištění krevní skupiny, Rh faktoru a tzv. nepravidelných protilátek v krvi. V případě odchylky u některého z vyšetření je dárce následně informován a je mu doporučen další postup. Z krve se přímo na transfuzním oddělení nemocnic hned po odběru připravují transfuzní přípravky, tedy jednotlivé složky: červené krvinky, krevní destičky a plazma. Po bezpříspěvkovém daru krve dárce dostane občerstvení a po zbytek dne má nárok na pracovní volno. A za každý bezpříspěvkový odběr krve si dárce může odečíst ze základu daně 3000,- Kč.
Autor: Jana Švecová, foto: Český červený kříž