„Střelec na dvanácté, vzdálenost 100 metrů … na dvanáctou k boji!!!“ zazvučel hlas velitele lesem. Ostatní příslušníci sekce se okamžitě nasměrují k nepříteli. Velitel vyhodnocuje situaci jako kontakt se slabším nepřítelem. Rozhoduje se zaútočit. Dorovnává sekci na pátrače. Po dvojicích, za vzájemného krytí, se pak přibližují ke střelci. Nepřítel zneškodněn! Avšak zraněn byl i jeden příslušník sekce.
Takovéto hodnocení ztrát poskytuje studentům 1. ročníku Univerzity obrany při praktickém výcviku ve VVP Březina laserový taktický soubojový simulátor (TSS). S jeho využitím se taktický výcvik přibližuje reálnému boji. Studenti se musejí krýt před střelbou nepřítele, přesně na něj střílet a využívat taktických vlastností terénu. Reakce na kontakt se slabším nepřítelem představovala pouze část výcviku pod názvem „Příprava v poli“, který pro studenty UO organizují a zabezpečují příslušníci katedry Vševojskové taktiky K-110, spolu se studenty třetích ročníků a příslušníky školního pluku v roli instruktorů.
TSS využívá laserové zářiče, připevněné na hlavních zbraní, a speciální senzory připevněné na přilbě a taktické výstroji. Ty vyhodnocují, kam a jak vážně nepřítel vojáka paprskem zasáhl. Může se jednat o neschopnost pohybu a dalšího boje, těžké zranění nebo usmrcující zásah. Jedná se o novou technologii švédské společnosti Saab, která je určená pro výcvik boje malých jednotek. O typu zranění nebo usmrcení informuje systém vojáka hlasem, s využitím malé výpočetní jednotky na jeho výstroji, vibracemi nebo světelnou signalizací speciálních hodinek na zápěstí. V případě smrti vojáka se k tomu přidává i zablokování laserového zářiče na zbrani. Jednotky při výcviku v terénu provázejí instruktoři nebo rozhodčí cvičení, kteří speciální pistolí okamžitě zjistí, zda bojující voják respektuje instrukce systému. Pokud se například některý z vojáků nedostatečně kryje, mohou ho svou pistolí s odpovídajícím nastavením na dálku varovat nebo rovnou označit jako raněného nebo vyřazeného z boje. Řídící cvičení také na dálku může na místo, kde se jednotka pohybuje, simulovat například dělostřelecký přepad. Díky integrovanému modulu GPS má také v reálném čase neustálý přehled, kde se každý voják pohybuje, kdo na koho útočí a jaké jsou ztráty. Všechna data v reálném čase velitelé vidí na obrazovce zodolněného notebooku, kde barvy ukazují aktuální stav – nepřítele, zranění či vyřazení z boje apod. TSS vydrží v činnosti bez dobíjení baterií až 24 hodin. A jeho obrovskou výhodou je také možnost zpětného vyhodnocení, v podobě zpětného přehrání a vyhodnocení působení každého jednotlivce na bojišti.
Autor: Jan Nohel, foto: autor