K celosvětové akci GIS Day, jejímž cílem je zpopularizovat geografické informační systémy, práci s geografickými daty a obecně geografii jako takovou, se letos připojila i Univerzita obrany. V areálu Kasáren Černá Pole připravila ve středu 15. listopadu pro zájemce především z řad středoškolských studentů bohatý program. Aktivity v rámci Dne GIS probíhají v Brně pod záštitou primátorky města Markéty Vaňkové.
„Zaměřili jsme se na GIS v armádě, v rámci dnešního dne máme k dispozici pro návštěvníky připraveny dva workshopy, v nichž si mohou vyzkoušet práci vojenského geografa, připravit si rychlou analýzu prostoru operace. V meteorologické laboratoři mají možnost seznámit se s daty a naučit se něco málo o tom, jak interpretovat data z leteckých, družicových a radarových snímků počasí,“ přiblížil náplň Dne GIS na Univerzitě obrany vedoucí Katedry vojenské geografie a meteorologie plukovník Martin Hubáček, hlavní iniciátor akce.
Nahlédnout do práce vojenských specialistů umožnili také pracovníci Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu z Dobrušky, kteří v rámci Dne GIS na Univerzitě obrany představili zájemcům techniku používanou při sběru a pracování dat v terénu.
Význam geografie a meteorologie pro vojensku praxi podtrhuje i skutečnost, že od právě probíhajícího akademického roku se uvedené obory ve struktuře výuky na Univerzitě obrany staly samostatným studijním programem a studenti jsou pro tuto specializaci připravováni již od prvního ročníku.
Autor: Viktor Sliva, foto: Adéla Pokorná