Právě si prohlížíte Jednání Rady pro rozvoj vojenského zdravotnictví

Jednání Rady pro rozvoj vojenského zdravotnictví

Rada pro rozvoj Vojenské zdravotnické služby se sešla 23. dubna na půdě Vojenské lékařské fakulty. Pracovní jednání ve formátu think-tanku umožnilo otevřenou diskusi nad důležitými tématy a potřebami současného i budoucího směřování vojenského zdravotnictví.

Cílem Rady je sdílet odborné poznatky, reagovat na aktuální i budoucí trendy a připravovat konkrétní návrhy a podněty pro strategický rozvoj vojenského zdravotnictví. Setkání svolal a vedl plukovník gšt. Hynek Schvach, vedoucí Katedry organizace vojenského zdravotnictví a managementu VLF UO, který zároveň působí jako hlavní odborník VZdrSl pro oblast organizace a řízení vojenského zdravotnictví. Na dubnovém jednání se sešli zástupci nejvyšší úrovně – vedoucí funkcionáři Sekce vojenského zdravotnictví Ministerstva obrany, zástupce ředitele Agentury vojenského zdravotnictví, ředitelé vojenských nemocnic, Vojenského zdravotního ústavu, Centra zdravotnického materiálu a zástupci VLF UO. V tomto složení se Rada setkává jednou ročně.

„Dubnové setkání bylo mimořádně cenné – členové Rady mají příležitostí ke společnému setkání málo a často je to na formálních akcích, toto jednání bylo naopak velmi pracovní. Potřebujeme otevřeně sdílet úkoly, problémy a návrhy, které na jednotlivých pracovištích aktuálně rezonují,“ uvedl plukovník Schvach.

Na jednání zazněla témata jako současná problematika dodržování humanitárního práva, personální oblasti a potřeba lékařských odborností, zdravotnické studijní programy a výcvik, ale třeba i otázka aktuální potřebnosti gynekologů v armádě. „Diskutovali jsme například o koncepci zdravotnického výcviku TCCC – poskytování první pomoci, výcviku polních zdravotnických prvků, pregraduální přípravě našich mediků a o probíhajících a nově vytvářených studijních programech. Přítomní ocenili připravované vzdělávání vojenských všeobecných sester, které by vyplnily dlouhodobý personální deficit na těchto zdravotnických pozicích,“ přiblížil projednávaná témata plukovník Schvach.

Pozornost byla věnována i moderním nástrojům výcviku – simulačním a trenažérovým technologiím, rozšířené realitě a telemedicíně. Za Vojenskou lékařskou fakultu byl představen vznikající projekt ACESIM – Armádní centrum simulační medicíny. Diskutovalo se o jeho potenciálu i o možnostech jeho zapojení pro potřeby Ministerstva obrany, případně NATO, ale i mimo resort obrany, například pro IZS.

Příští setkání Rady by se mělo uskutečnit v lednu, další odborná jednání jsou plánována na květen (vědecký výbor), červen (koncepční směřování) a září (obranný výzkum).

Rada pro rozvoj vojenského zdravotnictví vznikla v roce 2021 jako nezávislý poradní orgán Sekce vojenského zdravotnictví Ministerstva obrany. Slouží jako odborná platforma pro propojení expertů Vojenské zdravotnické služby v průřezu všech součástí Ministerstva obrany včetně příspěvkových organizací, zejména vojenských nemocnic. Její činnost doplňuje práci Sboru hlavních odborníků Vojenské zdravotnické služby.