Po delší době jsme se rozhodli prověřit nabyté znalosti studentů pátého ročníku formou komplexního polního výcviku (KPV), který proběhl od 15. do 17. října. Cílem bylo zjistit, jak studenti dokáží pracovat pod fyzickou zátěží, ve vysokém tempu, při nedostatku spánku a jídla. Některé úkoly pro ně byly opakováním, ale našly se i takové, které pro ně byly zcela nové, jako například noční zaminování cesty.
KPV začalo poučením o BO, naložením materiálu a odjezdem na ženijní metodické cvičiště do Vyškova. Na místě se doladily poslední detaily a začalo to pravé KPV vydáním bojového rozkazu. První úkol byl pěší přesun na vodní cvičiště Myslejovice pod dohledem instruktora ze školního pluku. Prověřila se schopnost topografické orientace a navigace v neznámém terénu. Jakmile studenti dorazili na místo přesunu, následovalo ihned nařízení k provedení průzkumu pro zřízení uzlu zátarasu. Proběhla nezbytná příprava, vydání úkolů podřízeným a vyrazilo se na průzkum s cílem najít vhodné objekty k vytvoření zátarasu. S drobnými výhradami byl úkol splněn, proběhlo vyhodnocení a následovalo další nařízení – příprava mostu k ničení se zachováním provozu s následným předáním druhé jednotce i s dokumentací. Studenti se museli vypořádat s technickými problémy při upevnění náloží a s vytvořením roznětové sítě v poměrně nepřístupném terénu. Vše se zvládlo a následoval další úkol – vytvořit stromovou záseku a zničit propustek. Byla provedena krátká porada, zhodnocení možností, byla vybrána nejlepší varianta a přistoupilo se k praktické realizaci. Označit stromy, sestavit nálože a připevnit je. Pro připevnění náloží se zvolila potravinářská folie, nová, ale osvědčená metoda upevnění náloží. Perličkou pak bylo umístit nálož do dlouhého propustku, který měl 60 cm v průměru. Opět pomohla improvizace, ženistům tak známá. Pětimetrový „nabiják“ a nálož i s odnoží bleskovice se zasunula pod střed vozovky. Ještě vytvořit stanoviště roznětové hlídky a můžeme plnit další úkol – se konečně se najíst. Špekáčky na ohni přišly vhod.
Poté se rychle postavily přístřešky pod dohledem instruktorů a šlo se na další úkol. Zaminování cesty studenti probírali jen teoreticky, ale vše je jednou poprvé. S červeným světlem v čelovkách bylo provedeno zaminování na jedničku s jediným problémem, a to zaměření samotného minového pole. Konečně byl čas na odpočinek, ale ne pro všechny. V průběhu noci probíhalo střežení zátarasu na stanovišti roznětové hlídky s výměnami stráží po dvou hodinách. Aby se hlídka na stanovišti nenudila, provedla záškodnická jednotka instruktorů ještě v 1:00 rozpojení elektrické roznětové sítě. Tuto závadu studenti při pravidelné kontrole následně objevili a ihned opravili. Ráno se připravila vydatná snídaně, úklid přístřešků a okolí a vzhůru k plnění dalších úkolů. Sbalení osobních věcí a vyhlášení signálu pro odpal náloží a okamžitý přesun na sypanou hráz, kde je dalším úkolem provedení průzkumu k ničení objektu. Tato činnost byla okořeněna možností se podívat do vnitřních prostor hráze, díky čemuž bylo umožněno provést opravdu podrobný průzkum objektu. Následoval přesun na cvičiště Pulkava, kde dostali studenti další nařízení s úkolem vytyčit a položit minové pole. Zaměření pomocí laserového dálkoměru už byla brnkačka a samotné položení taktéž. Posledním úkolem byl průzkum objektu k ničení na nedalekém polygonu. Tímto průzkumem byla jedna kapitola KPV ukončena. Ještě zbývala část minového nebezpečí a výroba nástrah. Na tomto pracovišti se studenti seznámili se soupravou pro extrakci z minového pole (PMEK) a následně pod dohledem instruktora sestavovali nástrahy z cvičných granátů F1 (zajištění beden, zajištění min proti zdvihu, double action nástraha, apod.). Na závěr ještě proběhla ukázka použití nástražného drátu a dýmovničky DA 25. Posledním úkolem pro již docela unavené studenty bylo vyplnit všechna hlášení, která se za celé KPV použila, tj. jak národní standardizovaná, tak implementovaná v NATO. Poslední část už ale probíhala na učebně, aby všechna hlášení měla patřičnou štábní kulturu. Závěrem lze říci, že cíle KPV byly splněny, studenti si vyzkoušeli svoji budoucí práci pod zátěží, zjistili své nedostatky a naučili se i pár nových postupů a dovedností.
P.S. Při KPV došlo ke zranění jen jednoho instruktora, kdy mu student zabodl rybářský háček do prstu. Instruktor přežil 😊
Autoři: Lukáš Kurc, Ota Rolenec