Právě si prohlížíte Univerzita obrany otevřela Aleši Svobodovi bránu do vesmíru
Aleš Svoboda při obhajobě doktorandské práce na Univerzitě obrany

Univerzita obrany otevřela Aleši Svobodovi bránu do vesmíru

„Byl jako student vždy připravený a ,toužil´ po nových znalostech a vědomostech, ať už na bakalářském stupni nebo u docenta Rozehnala jako student doktorského studia. Magisterské studium proto absolvoval nejen na UO, ale také na univerzitě v Pardubicích. Nikdy se nespokojil jen s materiálem nutným ke studiu, ale sám přicházel s posledními novinkami v jednotlivých leteckých oblastech,“ popisuje plk. gšt. Miloslav Bauer, vedoucí katedry letectva FVT, jak ke studiu přistupoval Aleš Svoboda, kterého Evropská vesmírná agentura vybrala do záložního týmu astronautů pro svůj vesmírný program.

Aleš Svoboda svůj úspěch popisuje jako splněný sen, který začal snít při návštěvách brněnského planetária a rozvíjením zájmu o vesmír, o letectví a kosmonautiku. Logickým krokem proto bylo vystudování Univerzity obrany a rozhodnutí stát se pilotem. Tuto profesi nyní vykonává na základně v Čáslavi.

Se svou alma mater a v jejím rámci především s mateřskou Katedrou letectva Aleš Svoboda spolupracuje i nadále, zejména v oblasti zavádění nových moderních poznatků z oblasti taktického letectva a IT technologií. Jeho úspěch představuje významný posun na poli kosmických aktivit pro celou Českou republiku.

Po Martinu Šonkovi je Aleš Svoboda dalším úspěšným absolventem Univerzity obrany v oboru letectví. Na svou možnost dotknout se hvězd si ještě chvíli počká, zatím měl tuto příležitost jen zprostředkovaně. „Bylo pro mne ctí, že jsem Aleše mohl propojit i s panem Vladimírem Remkem. Také to je příklad, že ve své svědomité přípravě nikdy nic nepodceňuje,“ uzavírá plukovník Bauer.

Autor: Viktor Sliva, foto: archiv Katedry letectva UO