Právě si prohlížíte Studenti UNOB na Mistrovství světa v biatlonu

Studenti UNOB na Mistrovství světa v biatlonu

Letošní Mistroství světa v biatlonu se konalo v České republice, a to v období od 7. do 18. února 2024 v zrekonstruované Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě.

Organizaci tohoto mistrovství světa zajišťovaly stovky organizátorů, mezi nimi i dva studenti 1. ročníku UNOB – Vojenské lékařské fakulty v Hradci Králové svobodnice Elen Melcrová a svobodník Matyáš Makovský.

Elen má k biatlonu blízko, jelikož se mu věnuje již od útlého dětství a pro Matyáše to byla zcela nová zkušenost.

Oba prováděli kontrolu oprávněnosti vstupu osob do VIP stanu, který byl určen nejen pro diváky, fanoušky a sportovce, ale třeba i pro osobnosti z kulturního či společenského prostředí.

Mezi známými návštěvníky mistrovství světa jsme mohli spatřit například Jarmilu Kratochvílovou, bývalou rekordmanku v běhu na 800 metrů, herečku Veroniku Khek Kubařovou, zpěváka Davida Prachaře, předsedu senátu Miloše Vystrčila, ministra pro místní rozvoj a místopředsedu vlády Ivana Bartoše či dokonce prezidenta republiky Patra Pavla.

Nejúspěšnější výpravou letošního mistroství světa se stala Francie s celkem třinácti medailemi, kdy o jednu předčilo favorizované Norsko. Na třetím místě se umístila Itálie, která získala celkem čtyři medaile.

Nejlepším sportovcem mezi muži se stal nepřekonatelný Nor Johannes Thingnes Bø, který si vyjel celkem tři zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou medailí. Získal tak dvacátý světový titul a vyrovnal rekord svého fenomenálního krajana Ole Einara Bjørndálena.

Nejlepší závodnicí mezi ženami byla Francouzka Julia Simonová se čtyřmi zlatými a jednou bronzovou medailí.

Našim závodníkům se nejvíce vedlo v mužských štafetách na 4×7,5 km ve složení Tomáš Mikyska, Michal Krčmář, Jonáš Mareček a Vítězslav Hörnig, kteří obsadili celkové sedmé místo. Nejlepší individuální výkon podala Markéta Davidová ve stíhacím závodu na 10 km, kde obsadila deváté místo.

Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě se po organizátorské stránce zcela vydařilo, a to i přes nepřízeň počasí, kdy teploty stoupaly vysoko nad bod mrazu a některé závody probíhaly v silném dešti. Poděkování pro pořadatele a organizátory nejlépe ohodnotil norský závodník Sturla Holm Laegreid, který věnoval svou zlatou medaili ze sprintu právě jim. Poslední den mistrovství světa byl ozvláštněn přeletem dvou stíhacích letounů JAS – 39 Gripen Armády České republiky nad Vysočina arénou.