Právě si prohlížíte Padesátka vyšších důstojníků si na Univerzitě obrany zvýšila kvalifikaci

Padesátka vyšších důstojníků si na Univerzitě obrany zvýšila kvalifikaci

Na půdě Univerzity obrany bylo ve čtvrtek dopoledne vyřazeno 49 absolventů letošního v pořadí již druhého Kurzu vyšších důstojníků. Kurz byl zaměřen na bezpečnostní a obrannou politiku, obranné plánování, leadership a vojenské umění.  Garantem kariérových kurzů, které jsou realizovány v rámci programů celoživotního vzdělávání důstojníků Armády České republiky, je Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.

Armáda České republiky začíná realizovat dlouhá léta odkládané přezbrojovací programy a v této souvislosti oslovil absolventy kurzu ředitel SRS MO generál Petr Milčický: „Budete to vy, kdo v budoucnu bude rozhodovat o maximálně efektivním využívání nových technologií a zbraňových systémů.“ Spolu s generálem Milčickým a rektorkou-velitelkou UO brigádní generálkou Zuzanou Kročovou se slavnostního ceremoniálu zúčastnil i ředitel OŘLZ SST MO Jaroslav Daněk a velitel Vzdušných sil AČR generál Petr Čepelka.

Mezi absolventy kurzu byla také kapitánka Martina Souralová, vedoucí starší důstojník oddělení řízení kariér GŠ a PPÚZ odboru řízení kariér a vzdělávání Agentury personalistiky AČR, absolventka Univerzity Palackého v Olomouci, která do služebního poměru nastoupila v roce 2006.  Na svém prvním působišti využila středoškolské vzdělání všeobecné sestry ve funkci zdravotnického instruktora obvaziště 142. praporu oprav 14. brigády logistické podpory Velitelství společných sil, Klatovy. V další fázi své kariéry se zaměřila na problematiku CIMIC/PSYOPS. Bohaté a vysoce ceněné zkušenosti rovněž získala během zahraničních misí v Kosovu a v Afghánistánu, kde své poslání v rámci CIMIC uplatňovala při vyjíždění s patrolami za hranice základny do přilehlých vesnic. Tam  za velmi špatných bezpečnostních podmínek vedla jednání a uskutečňovala projekty.

I z tohoto pohledu považuje kapitánka Souralová podobně jako řada jejích kolegů za nejpřínosnější ze čtyř předmětů Kurzu vyšších důstojníků problematiku organizačního leadershipu, který je zaměřen na rozvoj znalostí a dovedností v oblasti leadershipu, stylu vedení, budování a hodnocení týmů a v neposlední řadě i na zlepšování komunikačních technik používaných při vyjednávání a jednání.

„Informace získané z jednotlivých předmětů zvýší celkové teoretické i praktické znalosti a vědomosti studentů KVD, kteří je dále využijí v kariéře profesionálního vojáka v hodnostním sboru vyšších důstojníků,“ hodnotí význam kurzu kapitánka Souralová. Ona sama by tak měla zanedlouho učinit na plánovaném novém působišti – jako náčelník oddělení řízení kariér GŠ a PPÚZ odboru řízení kariér a vzdělávání Agentury personalistiky AČR.

Autor: Viktor Sliva, foto: Aleš Mylan