Právě si prohlížíte Komunikační schopnosti a zvládání stresu na letišti

Komunikační schopnosti a zvládání stresu na letišti

Rotní Vít Kočí a Jiří Hanák, oba studenti 4. ročníku Fakulty vojenského leadershipu specializace Důstojník štábu vzdušných sil, se ve dnech 26. – 30. června zúčastnili kurzu na letecké základně v San Javier. Kurz pořádaný Španělskou akademií vzdušných sil byl zaměřen především na rozvoj komunikačních schopností, týmové spolupráce, kompetencí v oblasti vedení a velení a také metod, jak zvládat stres.

Týdenní kurz ve Španělsku začal v pondělí 26. června příletem na letiště v Alicante, odkud byl zajištěn odvoz na základnu San Javier. „Zdejší studenti byli velmi přátelští, a tak jsme už první večer mohli začít teambuildingem. Brzy jsme zjistili, že naše skupina se skládá především z pilotů a řídících letového provozu, a to hlavně ze Španělska, Polska, Bulharska, Rumunska, Řecka a Portugalska,“ popisuje prostředí kurzu rotný Kočí.

Výuka probíhala vždy dopoledne formou přednášek a následných cvičení, během kterých jsme vypracovávali různé úkoly a jejich řešení pak účastníci kurzu prezentovali. V takto multikulturním a dynamickém prostředí to byl pro oba studenty Univerzity obrany zajímavý zážitek. Odpolední hodiny byly vyčleněny pro venkovní aktivity. Ty prověřily schopnost spolupráce a komunikace v anglickém jazyce, který nebyl pro žádného z účastníků mateřským, a to při řešení úkolů taktických, logistických a zdravotnických. Večerní hodiny vždy doplnila nějaká exkurze, buď na tamní letiště s prohlídkou letecké techniky nebo do nedalekých měst, která byla zajímavá zase svou historií. Poté vždy následovala neformální večeře a případně další aktivity ve městě.

„Největším přínosem pro nás byla formální i neformální komunikace v angličtině, nové znalosti o fungování evropských vzdušných sil a také prvky z výuky, které se týkaly psychologie a komunikace obecně. Velmi nás potěšila milá atmosféra, kterou vytvořili především španělští kolegové, a tak jsme si z tohoto týdne odvezli i pár nových kamarádů,“ uzavírá Vít Kočí.

Autor: Viktor Sliva z podkladů Víta Kočího