Právě si prohlížíte Četař Červený cílí na šampionát

Četař Červený cílí na šampionát

Krajky, které četař Michal Červený kreslí akrobatickým větroněm po obloze zatím ještě nejsou zcela dokonalé, proto v minulém týdnu využil spolu se svým týmem každou chvilku příznivého počasí nad letištěm v Moravské Třebové k jejich vylepšení. Pod dohledem zkušeného trenéra, stojícího se zakloněnou hlavou na travnaté ploše vedle rozjezdové dráhy, piluje v kokpitu akrobatického plachtařského speciálu jednotlivé prvky sestavy s vidinou jasného cíle: účasti na mistrovství světa. Intenzivní týdenní přípravu může absolvovat díky vstřícnosti vedení UO. Důvěru v sebe vloženou splácí: na začátku května své kvality potvrdil druhým místem na letošním prvním závodě, Jarním poháru v Benešově.

„Probíhající týdenní soustředění zapadá do systému celkové přípravy, jejímž cílem je připravit se na dobrou reprezentaci České republiky. Pro letošek jsme si stanovili cíl posunout se od základní akrobacie do vyšší kategorie Advance a výhledově během dvou tří let pak do královské kategorie Unlimited,“ shrnuje cíle týmu jeho trenér, bývalý reprezentant v bezmotorovém létání Jan Rozlivka starší. Kromě Michala Červeného jsou členy týmu Jan Rozlivka mladší a Oliver Adamy. 

Vzhledem k letošní nepřízni počasí se tým spíše než tréninku ve vzduchu věnoval přípravě techniky a testování psychické odolnosti. V harmonogramu přípravy je tak co dohánět. Postup do vyšší kategorie přinesl potřebu nacvičit obtížnější prvky. „Zásadní novinkou pro nás je tlačení, kde se pracuje s velmi nepříjemnou věcí, což je záporné, až pětinásobné přetížení, kdy se krev hrne do hlavy, což je na mně momentálně i vidět,“ odkazuje Michal na prasklou žilku v pravém oku z předchozího dne.

Četař Červený se do Moravské Třebové vrátil na místa, kde během středoškolských studií s plachtěním začínal. Vášeň pro létání zpočátku projevoval svou dobrovolnickou prací při mistrovstvích světa, za což ho svou medailí ocenila Fédération Aéronautique Internationale (FAI). Nyní se chce z pozice pořadatele posunout mezi účastníky světového šampionátu. „Michal má přirozené nadání, ale to samo o sobě nestačí. Jenom nadaný člověk nebyl mistrem světa. Vždycky to byl ten, kdo si to vydře. A u kluků z našeho týmu, u Michala pak jednoznačně, ten tah na branku vidím,“ říká trenér Rozlivka, který také vyzdvihuje fakt, že Univerzita obrany svého studenta v jeho úsilí podporuje: „Je velká zásluha, že škola se k tomu postavila tak příznivě, protože vhledem k extrémní časové náročnosti tohoto sportu je podpora z její strany nezbytná.“ 

„Definitivní rozhodnutí o případné účasti na mistrovství světa už v letošním roce je na trenérovi, protože to vidí ze země, odkud se lety hodnotí. Ale mým cílem je, aby to bylo co nejdříve. A nejen se zúčastnit, ale přivézt domů i něco hezkého,“ uzavírá četař Červený.

Autor: Viktor Sliva